SELEKZIOEN 2013ko
EUROPAKO XAKE TXAPELKETAK.
(2013ko azaroaren 8tik 17ra, Poloniako Varsovia
hirian).
SELEKZIOEN EUROPAKO XIX. XAKE TXAPELKETA IREKIA.
2013-11-17:
BEDERATZIGARREN TXANDA (AZKENA).
Armenia
(12) – Azerbaijan (13): 2-2.
Levon Aronian (Armenia) (2.801) –
Shakhriyar Mamedyarov (Azerbaijan) (2.757): 0’5-0’5.
Teimour Radjabov (Azerbaijan)
(2.715) – Sergei Movsesian (Armenia) (2.700): 0’5-0’5.
Vladimir Akopian (Armenia) (2.681) –
Rauf Mamedov (Azerbaijan) (2.647): 0’5-0’5.
Gadir Guseinov (Azerbaijan) (2.607)
– Gabriel Sargissian (Armenia) (2.676): 0’5-0’5.
Errusia (11) – Frantzia (13):
2’5-1’5.
Alexander Grischuk (Errusia) (2.785)
– Etienne Bacrot (Frantzia) (2.749): 0’5-0’5.
Maxime Vachier-Lagrave (Frantzia)
(2.742) – Peter Svidler (Errusia) (2.752): 0’5-0’5.
Dmitry Andreikin (Errusia)
(2.710) – Vladislav Tkachiev (Frantzia) (2.637): 1-0.
Hicham Hamdouchi (Frantzia) (2.627)
– Evgeny Tomashevsky (Errusia) (2.722): 0’5-0’5.
Txekia
(10) – Georgia (11): 2-2.
Hungaria
(10) – Bielorrusia (10): 3-1.
Grezia
(10) – Italia (10): 2-2.
Ingalaterra
(10) – Polonia (9): 2-2.
Eslovenia
(9) – Ukrania (9): 0’5-3’5.
Orotara,
19 neurketa.
AZKENEKO
SAILKAPENA.
1)
Azerbaijan – 14 puntu.
2)
Frantzia – 13 puntu.
3)
Errusia – 13 puntu.
4)
Armenia – 13 puntu.
5)
Hungaria – 12 puntu.
6)
Georgia – 12 puntu.
7)
Grezia – 11 puntu.
8)
Txekia – 11 puntu.
9)
Ukrania – 11 puntu.
10) Ingalaterra – 11 puntu.
11) Herbehereak – 11 puntu.
12) Italia – 11 puntu.
13) Serbia – 10 puntu.
Orotara, 38 selekzio.
TXAPELKETAREN
HISTORIA.
1957an,
Vienan (Austria), I. edizioan: Sobiet Batasuna,
txapeldun; Yugoslavia, bigarren; CSR, hirugarren.
1961ean,
Oberhausen (Alemania), II. edizioan: Sobiet Batasuna,
txapeldun; Yugoslavia, bigarren; Hungaria, hirugarren.
1965ean,
Hamburgon (Alemania), III. edizioan: Sobiet Batasuna,
txapeldun; Yugoslavia, bigarren; Hungaria, hirugarren.
1970ean,
Kapfenbergen (Austria), IV. edizioan: Sobiet
Batasuna, txapeldun; Hungaria, bigarren; Ekialdeko
Alemania, hirugarren.
1973an,
Bathen (Ingalaterra), V. edizioan: Sobiet Batasuna,
txapeldun; Yugoslavia, bigarren; Hungaria, hirugarren.
1977an,
Moscun (Errusia), VI. edizioan: Sobiet Batasuna,
txapeldun; Hungaria, bigarren; Yugoslavia, hirugarren.
1980an,
Skaran (Erresuma Batua), VII. edizioan: Sobiet
Batasuna, txapeldun; Hungaria, bigarren; Ingalaterra,
hirugarren.
1983an,
Plovdiven (Bulgaria), VIII. edizioan: Sobiet
Batasuna, txapeldun; Yugoslavia, bigarren; Hungaria,
hirugarren.
1989an,
Haifan (Israel), IX. edizioan: Sobiet Batasuna,
txapeldun; Yugoslavia, bigarren; Alemania, hirugarren.
1992an,
Debrecenen (Hungaria), X. edizioan: Errusia,
txapeldun; Ukrania, bigarren; Ingalaterra, hirugarren.
1997an,
Pulan (Italia), XI. edizioan: Ingalaterra,
txapeldun; Errusia, bigarren; Armenia, hirugarren.
1999an,
Batumin (Georgia), XII. edizioan: Armenia,
txapeldun; Hungaria, bigarren; Alemania, hirugarren.
2001ean,
Leonen (Espainia), XIII. edizioan: Herbehereak,
txapeldun; Frantzia, bigarren; Alemania, hirugarren.
2003an,
Plovdiven (Bulgaria), XIV. edizioan: Errusia,
txapeldun; Israel, bigarren; Georgia, hirugarren.
2005ean,
Gotenborgen (Suedia), XV. edizioan: Herbehereak,
txapeldun; Israel, bigarren; Frantzia, hirugarren.
2007an,
Heraklionen (Grezia), XVI. edizioan: Errusia,
txapeldun; Armenia, bigarren; Azerbaijan, hirugarren.
2009an,
Novi Saden (Serbia), XVII. edizioan: Azerbaijan,
txapeldun; Errusia, bigarren; Ukrania, hirugarren.
2011n,
Porto Carrasen (Grezia), XVIII. edizioan: Alemania,
txapeldun; Azerbaijan, bigarren; Hungaria, hirugarren.
2013an,
Varsovian (Polonia), XIX. edizioan: Azerbaijan,
txapeldun; Frantzia, bigarren; Errusia, hirugarren.
PALMARESA.
1)
Sobiet Batasuna – 9 titulu.
2)
Errusia – 3 titulu.
3)
Azerbaijan – 2 titulu.
4)
Herbehereak – 2 titulu.
5)
Alemania – Titulu bat.
6)
Armenia – Titulu bat.
7)
Ingalaterra – Titulu bat.
EMAKUMEZKOEN SELEKZIOEN EUROPAKO X. XAKE TXAPELKETA.
2013-11-17:
BEDERATZIGARREN TXANDA (AZKENA).
Errusia (12) – Ukrania (15): 3-1.
Valentina
Gunina (Errusia) (2.509) – Kateryna Lagno (Ukrania) (2.542): 1-0.
Mariya Muzychuk (Ukrania) (2.491) – Alexandra
Kosteniuk (Errusia) (2.510): 0-1.
Natalija Pogonina (Errusia) (2.499) – Natalia Zhukova (Ukrania) (2.466): 0’5-0’5.
Inna Gaponenko (Ukrania) (2.402) – Aleksandra Goryachkina
(Errusia) (2.438): 0’5-0’5.
Polonia (12) – Lituania (11): 3-1.
Monika Socko (Polonia) (2.431) –
Viktorija Cmilyte (Lituania) (2.506): 0’5-0’5.
Deimante Daulyte (Lituania) (2.336)
– Jolanta Zawadzka (Polonia) (2.383): 0’5-0’5.
Joanna Majdan-Gajewska (Polonia) (2.420) – Salomeja Zaksaite (Lituania) (2.200): 1-0.
Dominiyka Batkovskyte (Lituania)
(2.111) – Karina Szczepkowska-Horowska (Polonia) (2.382): 0-1.
Hungaria
(10) – Armenia (11): 2-2.
Georgia
(10) – Herbehereak (10): 4-0.
Alemania
(9) – Errumania (10): 2’5-1’5.
Austria
(9) – Espainia (9): 1-3.
Bulgaria
(9) – Polonia III (9): 0’5-3’5.
Orotara,
16 neurketa.
AZKENEKO
SAILKAPENA.
1)
Ukrania – 15 puntu.
2)
Errusia – 14 puntu.
3)
Polonia – 14 puntu.
4)
Georgia – 12 puntu.
5)
Armenia – 12 puntu.
6)
Hungaria – 11 puntu.
7)
Alemania – 11 puntu.
8)
Lituania – 11 puntu.
9)
Polonia III – 11 puntu.
10) Txekia – 11 puntu.
11) Espainia – 11 puntu.
12) Errumania – 10 puntu.
Orotara, 32 selekzio.
TXAPELKETAREN
HISTORIA.
1992an,
Debrecenen (Hungaria), I. edizioan: Ukrania,
txapeldun; Georgia, bigarren; Azerbaijan, hirugarren.
1997an,
Pulan (Italia), II. edizioan: Georgia,
txapeldun; Errumania, bigarren; Ingalaterra, hirugarren.
1999an,
Batumin (Georgia), III. edizioan: Eslovakia,
txapeldun; Yugoslavia, bigarren; Errumania, hirugarren.
2001ean,
Leonen (Espainia), IV. edizioan: Frantzia,
txapeldun; Moldavia, bigarren; Ingalaterra, hirugarren.
2003an,
Plovidiven (Bulgaria), V. edizioan: Armenia,
txapeldun; Hungaria, bigarren; Errusia, hirugarren.
2005ean,
Gotenborgen (Suedia), VI. edizioan: Polonia,
txapeldun; Georgia, bigarren; Errusia, hirugarren.
2007an, Heraklion
(Grezia), VII. edizioan: Errusia,
txapeldun; Polonia, bigarren; Armenia, hirugarren.
2009an,
Novi Saden (Serbia), VIII. edizioan: Errusia,
txapeldun; Georgia, bigarren; Ukrania, hirugarren.
2011n,
Porto Carrasen (Grezia), IX. edizioan: Errusia,
txapeldun; Polonia, bigarren; Georgia, hirugarren.
2013an,
Varsovian (Polonia), X. edizioan: Ukrania,
txapeldun; Errusia, bigarren; Polonia, hirugarren.
PALMARESA.
1)
Errusia – 3 titulu.
2)
Ukrania – 2 titulu.
3)
Armenia – Titulu bat.
4)
Eslovakia – Titulu bat.
5)
Frantzia – Titulu bat.
6)
Georgia – Titulu bat.
7)
Polonia – Titulu bat.
2013-11-17.
Iturria: FIDEren
webgunea.